روزی روزگاری

شکل گیری اَندام جنین

با توجه به پیشرفت های ایجاد شده در زمینه ژنتیک، بافت شناسی، ایمن شناسی، جنین شناسی،تصاویر تهیه شده با میکروسکپ اِلکترونی و سونوگرافی، از بدو لقاح، اِتمام بارداری، تقریبا» نحوه شکل گیری جنین شناخته شده است. البته مانند سایر علوم، هنوز کشف کامل اسرار خلقت میسر نبوده و تلاش علم برای یافته های جدید به صورت پی گیر در جریان است.
وقتی یک خانم که قصد باردار شدن را دارد وبه پزشک معا لجش مراجه می کند علاوه بر معاینات لازم و آزمایشات معمول، حتما» فولیک اسید (Folic Asid)را که اثرش در ممانت ازناهنجاریهای سیستم مغزی عصبی جنین شناخته شده است حداقل از یکماه و ترجیحا» از سه ماه قبل از کنار گذاشتن جلوگیری شروع می کنیم. پس از لقاح اسپرم و تخمک در لوله رحم، تخم لقاح یافته شروع به تقسیم سلول می نماید.(مرحله 2 سلول، 4 سلول، 8 سلول و مرحله تشکیل مورولد که ناحیه کروی شکل است:

5-4روز بعد
فقط50 ميلي متر

5-4روز پس از لقاح، بلدستولای 58سلولی به دو گروه سلول تقسیم می شود 5 تای آنها 5 رده سلول را که قرار است جنین را تشکیل دهند،53سلول که لایه سلول خارجی با تروفتوکتودرم را می سازند که از لایه سلولهای داخل مشخص شده و جنین اولیه را تشکیل می دهد. جالب است که بدانید ؟؟؟؟؟ 107سلول فقط 55/50میلی متر است ودر این مرحله 8 سلول مولد جنین توسط 99 سلول ؟؟؟؟؟ (مولد جفت و ؟؟؟؟جنین ) احاطه میشوند.

6-7روز بعد
6-7 روز پس از لقاح ، جایگزینی امبریو در رحم صورت میگیرد . در این مرحله بلاستوسیت 100الی250 سلول دارد. تشکیل جفت با تروفتوکتودرم آغاز می شود.تهاجم جفت برای جایگزینی در دیواره» رحم و نقش آن در تغذیه جنین و ترشح مواد لازم در طول بارداری از نام آن مشخص است.

روز هشتم
درروز هشتم پس ازلقاح و پس از جایگزینی اولیه، تروفوبلاست به دو ردیف خارجی و داخلی تقسیم می شود که لایه» داخلی درواقع نقش ترشحی جفت را به عهده می گیرد. با تهاجم سلولهای جفتی به عضله رحم،؟؟؟؟؟ عمیق تر شده وازروز دهم پس از لقاح، بلاستوسیست کاملا» در حفره رحم (آندرمتر) جایگزین می شود.
پس از تشکیل ؟؟؟؟؟ جفتی، محصولات حاملگی را می توان امبرو ،جنین اولیه نامید.آغاز مرحله امبرونیک در سه سه هفته پس از تخمک گذاری است یعنی دوره امبرونیک 8 هفته طول می کشد و در این مدت ، اندام زائی ( ارگانوژنز ) صورت میگیرد.

28 روز بعد
جنين5 ميلی متری

درپایان هفته چهارم، طول جنین 4 – 5 میلی متر است .در اواسط هفته چهارم ، تقسیم اولیه قلب صورت می گیرد و جوانه های بازو و ساق و پا نیز ظاهر می شوند.

42 روز بعد
يك قلب كامل

در پایان هفته ششم، جنین 24-22میلی متر طول دارد و قلب کاملا» تشکیل شده است. انگشتان و گوش خارجی و لب فوقانی نیز مشخص شده اند.

56 روز بعد
4 سانتی متر

در پایان دوره امبرونیک ،8 هفته پس از لقاح دوره جنین (fetal)شروع می شود(10هفته پس از آخرین پرید) .در این مرحله طول جنین 4 سانتیمتر است.

56 روز بعد
اولين حركت ها

در هفته 12 بارداری، رحم در بالای استخوان ؟؟؟؟؟ (پوسبس) قابل لمس است و طول جنین 7-6 سانتیمتر است.انگشتان دست و پا کاملا» مشخص هستند و پوست و ناخن ها تولید شده اند واندام تناسلی خارجی هم خود را نشان می دهند و جنین شروع به حرکات خد بخودی می کند.

در نيمه راه
با موهاي نرم

در هفته بیستم(نیمه بارداری)، جنین حدود 300گرمی وزن دارد در 30 در صد موارد درهر دقیقه یک بارحرکت می کند.مو های کُرکی تمام بدن جنین را می پوشاند و روی سر جنین هم مو ظاهر می شود.

168 روز بعد
630 گرم
درهفته 24 بارداری وزن جنین حدود 630 گرم بوده پوست چروکیده است و چربی شروع به تجمع در زیر پوست میکند و سر جنین نسبت به بدنش بزرگتر است .ابروها و مژه ها قابل تشخیص میشوند. ریه(شُش)درحال تشکیل شدن است.

196 روز بعد
25 سانتي متر!

در هفته 28 بارداری جنین 25 سانتیمتر طول دارد ووزنش حدود 1200 گرم است در این مرحله(در صورت عدم ناهنجاری)در 90درصد موارد، شانس بقاء وجود دارد.

224 روز بعد
1800گرم !

در هفته 32 بارداری طول جنین 28 سانتیمتر و وزنش حدود 1800 گرم است و پوست قرمز وچروک خورده است.

252 روز بعد
32 سانتي متر !

در هفته 36 بارداری طول جنین حدود 32 سانتیمتر و وزن 2500گرم است به علت تجمع چربی در زیر جلد پوست از حالت چروک خوردگی خارج می شود.

روزهاي آخر
36 سانتي متر قد، بيشتر از 3 كيلو وزن !

در هفته 40 بارداری (از اولین روزآخرین پرید) جنین کاملا» تکامل یافته است طول متوسط 36 سانتیمتر است و وزن متوسط 3400 گرم و می تواند حیات نو را در خارج از رحم گرم ونرم مادر (البته در آغوش گرم مادر) آغاز نماید.

قدمش مبارک.

---

دکتر آفت دنيوی
جراح و متخصص زنان و زایمان و نازایی

مولف و مترجم کتب معتبر پزشکی – عضو انجمن بین المللی تنظیم خانواده
فارغ التحصیل از دانشگاه شهید بهشتی تهران
مترجم کتاب آنکال زنان و مامایی که چاپ شده است. تالیف کتاب خلاصه دنفورشه زنان مرجع امتحانات دانشجویان پزشکی
آدرس مطب: سعادت آباد – میدان کاج – خ سرو شرقی – پلاک 72 طبقه اول
روزهای زوج 8-4 بعداز ظهر
تلفن: 22079597

09125371867

مجله نی نی +